Autor zdjęcia: czasnabuty.pl

Każdy z nas posiada w swojej garderobie  buty. Jedni mają ich więcej, inni nieco mniej, jednak obuwie jest konieczne człowiekowi do poruszania się na co dzień. Gdy kupujemy obuwie, najczęściej patrzymy na te buty, które nam się najbardziej podobają. Jest to oczywiście zrozumiałe, jednak kupując buty, nie zapominajmy także o konieczności ich odpowiedniego dopasowania do naszej stopy. Dobry wygląd butów to nie wszystko.

Rozmiar obuwia

Kupując buty koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar. Źle dopasowane buty pod względem wielkości, mogą okazać się zmorą dla naszych stóp, jak też dla naszego zdrowia. Ważne jest, żeby stopa czuła się komfortowo w bucie. Stopa nie może mieć luzu ani zbyt mało miejsca. Zbyt mała ilość miejsca w bucie dla stopy może powodować różne obtarcia, które skutkować mogą bólem, a nawet różnymi infekcjami. natomiast zbyt dużo luzu w bucie może doprowadzić do zniekształceń stopy. Pamiętajmy, że obuwie najlepiej kupować po południu. Wynika to z faktu, że wtedy nasze stopy są nieco przypuchnięte, przez co są większe. Jeżeli kupimy obuwie rano, może się okazać, że wieczorem będzie nieco za małe.

Materiał

Ważnym elementem wpływającym na jakość buta jest materiał, z którego został wykonany. Obuwie najczęściej wykonuje się ze skóry lub z zamszu. Oczywiście najlepszym materiałem jest skóra naturalna. Skóra sztuczna jest nieco gorszej jakości. Wybierając buty ze skóry, mamy pewność, że nasza stopa nie będzie się pociła podczas chodzenia. Ponadto skóra jest bardzo eleganckim materiałem i co ważne, bardzo wytrzymałym. Faktem jest, że buty skórzane są nieco droższe, jednak bez wątpienia ich jakość jest wyższa.

Odpowiednie obuwie do pory roku

Kupując buty, trzeba oczywiście odpowiednio je dobrać do panujących warunków. Dobrymi butami na zimę będą śniegowce, kozaki, czy trapery, które będą masywne. Powinny mieć one wysoką cholewkę, mocną podeszwę. Powinny być nieprzemakalne. Natomiast buty na lato mogą być lekkie, nie muszą być zbyt sztywne. W lecie w czasie słonecznej pogody wybierzemy raczej klapki, sandały, czy tenisówki. W czasie deszczu przydać się mogą jakieś półbuty.

Wybór obuwia

Wybór butów w dzisiejszy czasach jest bardzo duży. Producenci co chwilę zalewają rynek kolejnymi, ciekawymi modelami. Niektórym bardzo trudno wybrać buty, które będą odpowiednie dla nich. Pamiętajmy o tym, żeby buty wybierać tak, żeby były wygodne. Oczywiście ich wygląd jest istotny, jednak nie zapominajmy o własnym komforcie. Miejmy na uwadze zdrowie naszych stóp, o które warto jak najlepiej dbać. Warto kupować także buty dobrej jakości. Buty, które nie są wykonane zbyt solidnie, nie posłużą nam długo. Czasem warto dopłacić i kupić dobrej klasy obuwie na dłużej, niż co chwilę zmieniać buty.